+420 605 246 123
info@penzionbrezinka.cz
Tipy na výlet

Penzion pod Březinkou se nachází v malé vesničce Sádek v samotném srdci Českomoravské vrchoviny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, nedaleko krásného historického města POLIČKA. Poloha naší vesničky je kopcovitá, proříznutá několika údolími, jejíž středem protéká Černý a Bílý potok, který se v Lačnově vlévá do řeky Svratky. Její název je odvozen od rybných sádků – rybníků, kterých bylo v obci celkem 34. Dominantou obce je krásně opravený kostel Nejsvětější Trojice. Ať je jakékoliv roční období je radost se pozastavit, rozhlédnout se a plnými doušky nasávát krásu okolní přírody, která je ideální pro procházky, relaxaci, odpočinek a načerpání nové energie.
POLIČKA  (5 km)

Královské věnné město založil Přemysl Otakar II. v roce 1265.


Městské hradby se dochovaly do dnešních dnů, jsou zesíleny 19 věžemi a obepínají celé historické jádro. Dosahují délky 1220m s ochozy místy přístupnými veřejnosti.


Ve věži kostela sv. Jakuba se narodil světoznámý hudební skladatel Bohuslav Martinů, rodnou světničku lze navštívit spolu s vyhlídkou z věže kostela.


Centrum Bohuslava Martinů se nachází v budově bývalé měšťanské školy, kterou navštěvoval i malý Bohuslav Martinů. Součástí expozice je školní třída z konce 19.století,  vybavená dobovým nábytkem.


Barokní radnice a soubor soch na náměstí jsou zařazeny od roku 2008 na seznam národních kulturních památek.


Mariánský sloup na náměstí (vysoký 22m) nemá podle mínění znalců v Čechách sobě rovného.


Přírodní koupaliště se nachází v krásném prostředí na okraji města, najdeme zde i krytý plavecký bazén.


TELECÍ  (4 km)

stará Lukásova  zpívající  lípa – jedna z nejstarších a nejmohutnějších českých lip


LUCKÝ  VRCH  (8 km)

lze zde spatřit nejkrásnější výhledy Vysočiny, Orlických hor, Jeseníků za dobré viditelnosti i Krkonoš ( Sněžku ), nachází se zde křižovatka značených turistických a cyklistických tras – Devět skal, Buchtův kopec, Tři studně, Fryšavu, Milov, Křižánek a mnoha dalších krásných míst Ždárských vrchů.


BOROVÁ (10 km)

Sportovní areál – minibowling – 1 dráha , dva tenisové kurzy ( tartan ), volejbalové hřiště ( umělá tráva ), minigolg – 12 drah, pinpongový stůl, ruské kuželky, petangue, dětské hřiště. Areál u sokolovny je vybaven sociálním zařízením a turistickým odpočívadlem s občerstvením. Koupání je možné v přírodním koupališti.


VYSOČINA  ARENA  NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ  (26 km)

Největší biatlonový a lyžařský areál v České republice – Vysočina Aréna se nachází na západním okraji Nového Města na Moravě. Areál je pro veřejnost volně přístupný. V době mimo konání tréninků a závodů si můžete jízdu na závodních tratích bez obav vyzkoušet.


Pro veřejnost se v zimě pravidelně technicky zasněžují a upravují závodní tratě v délce 1,5 – 5km. Tratě jsou upraveny jak pro klasický, tak volný styl. V létě můžou bruslaři a lyžaři na kolečkových lyžích využít 450 m dlouhý asfaltový okruh i 150m dlouhé trestné kolečko. Pro milovníky cross country se v lese Ochoza nachází 4,7 km dlouhý okruh s několika překážkami a převýšením 260m.


V areálu jsou veřejnosti nově otevřeny singletracky. Jednosměrné trasy pro horská kola jsou odstupňovány dle obtížnosti. Najdete zde trasy vhodné jak pro děti, tak pro zkušené bikery.


HRAD  SVOJANOV  (22 km)

Jediný hrad, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím s nabídkou mnoha kulturních akcí.


Gotické podzemí (mučírna, výstava strašidel), Dům zbrojnošů, hradní hláska s vyhlídkou, vyhlídky na hradbách, gotická zahrada (jediná obnovená ve střední Evropě)


SKI  AREÁL  JIMRAMOV  (8 km)

Nachází se ve výšce 650 m, je tvořen několika sjezdovkami všech obtížností. Přepravu zajištují 2 vleky. Ski areál disponuje umělým zasněžovacím zařízením, lyžařskou školou a ski servisem.


Další sjezdovky: Polička (7 km), Telecí (5 km)

Poblíž  Nového Jimramova se nalézá přírodní památka  ŠTARKOV hradní zřícenina. Nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce (679 m). Počátky hradu sahají do 14.století, avšak již od konce 15. století je pustý. Do součastnosti se dochovaly pozůstatky hradebních zdí i dalších staveb.V hradebním jádře probíhá v současné době archeologický průzkum. Více...


POHÁDKOVÁ  VESNIČKA  PODLESÍČKO  (14 km)

Nachází se v samém srdci Českomoravské vrchoviny, při prohlídce pohádkové vesničky se můžete potkat s pohádkovými bytostmi vodníkem, Sněhurkou, ježibabou, které rozzáří  dětské oči a navodí pravou pohádkovou atmosféru.


VÍRSKÁ  PŘEHRADA  (24 km)

Vystavěním její 78 m vysoké hráze vzniklo jezero o max. rozloze 223,5ha. Cyklistické putování po březích Vírské přehrady nabízí pohodlná asfaltová stezka. Pokud máte rádi romantiku můžete zavítat k zajímavým zříceninám hradů Pyšolec a Zubštejn, kostelům (kostel sv. Michaela ve Vítochově) a rozhlednám (Horní les, Karasín) s dalekými výhledy.

Více: www.prehradavir.cz


MILOVY  (15 km)

Východiskem tůr do nejkrásnějších částí Žďárských vrchů jako je např. Devět skal (836 m) Dráteníčky (775 m). Dobře dostupné jsou Čtyři palice (732 m), Milovské Perníčky (757 m) navštěvovaný horolezci a pěšími turisty. Odměnou jsou krásné výhledy na hřebeny Žďárských vrchů.


LITOMYŠL  (25 km)

Je významným městem regionu, jeho jedinečnost, půvab, historie, památky i moderní architektura přitahuje pozornost turistů. V areálu renesančního zámku se každoročně uskutečnuje operní festival Smetanova Litomyšl. V zámeckém pivovaru se narodil skladatel B. Smetana a působila zde řada osobností jako je B.Němcová a A.Jirásek.


Zámecké zahrady jsou určeny k volnému pohybu i odpočinku. V centru zahrad se nachází sousoší, které městu daroval Olbram Zoubek.


NOVÉ  HRADY  (26 km)

Zámek v rokokovém stylu, který se nazývá „Českým Versaille“, celý zámecký areál je zasazen do krásné a dosud civilizací málo dotčené krajiny.


Nedaleko se nachází přírodní útvar Toulovcovy maštale – tvořený pískovci. Svoji rozlohou je vhodný k turistice a cykloturistice. Milovníci skvělých vyhlídek mohou navštívit Toulovcovu rozhlednu, rozhlednu Terezku a rozhlednu Borůvku.


Penzion pod Březinkou
Oáza klidu a pohody na Vysočině